Tavla Nasıl Oynanır?

admin     13-01-21     tavla nasıl oynanır     Tavla Nasıl Oynanır?     1079 Defa Okundu

tavla nasıl oynanır?

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Tavla Nasıl Oynanır? Tavla oynamak isteyenler sıraları geldiğinde zar atıp pullarını açık bir haneye taşıyarak oyunu kazanmaya çalışmaktadırlar. Tavlada kazanana puan verilmemekte, kaybedenden ise puan düşmektedir. Oyuncuların pullarını güvenceye alarak oynamaları gerekmektedir. Bir hanede sadece bir pul bırakmak, savunmasız kalmak olduğu için rakip pul tarafından vurulmak kaçınılmaz olmaktadır. 15 pul ile oynanan bu oyunda kazanabilmek için öncelikle oyunun kurallarının bilinmesi ve tavla tahtasının iyi tanınması gerekmektedir. Oyun içerisinde pulların konumlarına ve gelen zarlara göre oyuncu farklı taktikler belirleyebilmektedir.

Tavla Oynamaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

———————–————————-
Tavla oynayacaklar için önemli noktaların başında, tavla tahtasını anlamak gelmektedir. Öncelikle oyuncu terimleri ve kuralları bilmelidir. Tavla tahtasında 24 adet dar üçgen bulunmaktadır ve bu dar üçgenlerin her biri hane olarak isimlendirilmektedir. Üçgenlerin renkleri belirli bir sıra doğrultusunda değişmektedir. Altı üçgenden oluşan dört çeyrek bulunmaktadır. Çeyreklerin isimleri; oyuncunun ev tahtası, dış tahtası, rakibin ev tahtası ve dış tahtası olmaktadır. Bu dört çeyreğin kesişimi ise çubuk isimli bir sırt ile ayrılmaktadır.

Tavla Oynarken Oyun Nasıl Kurulur?

Tavlada tahtayı kurmak için öncelikle her oyuncuya 15 adet pul verilmektedir. Beyaz ve kırmızı ya da beyaz ve siyah olmak üzere tavla pulları iki farklı renkten oluşmaktadır. Bu renk çiftleri geleneksel renk çiftleridir ve pulların farklı renklerde olmalarının da herhangi bir sakıncası yoktur. Oyuncuların 24’üncü hanelerine 2, 8’inci hanelerine 3, 13’üncü hanelerine 5 ve 6’ncı hanelerine 5 pul yerleştirmeleri gerekmektedir. Her oyuncunun üçgen numaraları kendilerine göre farklı olduğu için pullar üst üste gelmemektedir.

Tavlanın Oynanış Şekli Nasıldır?

tavla nasıl oynanır,tavla nasıl oynanır videolu anlatım,tavla oyna,tavla oynamanın kuralları

tavla nasıl oynanır,tavla nasıl oynanır videolu anlatım,tavla oyna,tavla oynamanın kuralları

Tavlanın oynanış yöntemine bakıldığında; öncelikle her iki oyuncu birbirlerine bakacak şekilde karşılıklı oturmaktadırlar. Oyuncunun kendisine en yakın sağ çeyreği ev tahtası olarak isimlendirilmektedir. Sol çeyrek ise dış tahtadır ve oyuncuların dış tahtaları birbirleri ile karşılıklıdır. Oyuncular pullarını karşılarındaki oyuncunun ev tahtasından U şeklinde saat yönünün tersine doğru hareket ettirerek tavla oynamaktadırlar. 24 adet üçgen, 1 ile 24 arasında numaralandırılmaktadır ve 24’üncü hane oyuncunun kendisinden en uzak olan üçgendir. Birinci hane ise oyuncunun ev tahtasının en sağında bulunan üçgene verilen isimdir. Oyuncular pullarını karşı tarafa doğru hareket ettirmeye çalıştıkları için oyun kuralları gereği bir oyuncunun birinci hanesi diğer oyuncunun 24’üncü hanesi ve bir oyuncunun ikinci hanesi de diğer oyuncunun 23’üncü hanesi olmaktadır.

Tavla Oynamaya İlk Kimin Başlayacağı Nasıl Belirlenir?

Oyuna başlayacak kişinin belirlenmesi için oyuncuların zar atmaları gerekmektedir. En Yüksek zarı atan oyuncuya tavlada ilk hamleyi yapma hakkı verilmektedir. Her iki oyuncunun attığı zar aynı olur ise; tekrar zar atılması gerekmektedir. Yüksek zar atan oynamaya başlar ve sırası ile her oyuncu önce zar atar sonrasında zara göre tavla tahtasında hamlesini yapar.

İsterseniz bu yazımızdan da Facebookta Okey Oyna ile yazımızı okuyabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

5 Yorumlar

 1. mouse

  22 Kasım 2021 at 23:21

  site için emeği geçen herkese tesekkur ederim. tavla oynamayı bu sitede öğrendim

  Cevapla
 2. tavla oyunu

  23 Kasım 2021 at 06:37

  tavla hakkında aklımdaki sorulara bu site sayesinde cevap buldum

  Cevapla
 3. binance cap

  23 Kasım 2021 at 09:52

  bilgi paylaşımı için teşekkürler

  Cevapla
 4. company

  24 Kasım 2021 at 21:15

  okey oynamak kadar tavlada güzel bir oyun

  Cevapla
 5. naignee

  21 Eylül 2022 at 02:45

  bu oyun için okeyden sonra en çok oynanan oyun diyorlar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.