Düz Okey Nasıl Oynanır?

admin     11-01-21     Genel     Düz Okey Nasıl Oynanır?     1810 Defa Okundu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Düz Okey Nasıl Oynanır? Okey oynamak taş trafiğinin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bu sayede oyuncu hem kendi eli için beklediği taşların gelip gelmeyeceğini görüp buna göre el bozabilmektedir hem de diğer oyuncuların hangi taşları biriktirdiğini görebilmektedir. Okey oynarken diğer oyuncuların hangi taşları biriktirdiğini bilmek, onları manipüle edebilmeyi sağlamaktadır.

Okey Oyununa Başlarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Okeyin başlangıcı için önemli noktalara bakıldığında; ilk başlayacak oyuncu haricinde her oyuncuya 14 adet taş dağıtılmaktadır. İlk başlayacak oyuncunun 15 adet taşı olmaktadır ve 1 taşı fazla olduğu için bu oyuncu ilk başlamaktadır. Oyuncular kendilerine verilen taşları ıstakaya dizmektedirler ve diğer taşlar kapalı olarak okey masasında durmaktadır. Kapalı taşlar içerisinden sadece bir taş yere açılmaktadır. Bu taş gösterge olarak kabul edilmekte ve bir üstü de okey olmaktadır. Göstergenin 13 çıkması halinde ise okey 1 olarak kabul edilmektedir. Oyun başlamadan önce göstergesi olan oyuncu bunu belirtirse, diğer oyunculardan bir puan düşülmesini sağlayabilmektedir.


Okey ve Sahte Okeyin Görevi Nedir?

Okey ve sahte okeyin işlevine bakıldığında; okey her taşın yerini tutmaktadır, ancak sahte okey sadece okeyin yerini tutmaktadır. Oyunda yere açılan taşın bir üstü olarak kabul edilen okeye sahip olan oyuncu; per yapmak için eksik olan herhangi bir taşının yerine okeyi koyduğunda o per tamamlanmaktadır. Aynı zamanda elindeki okeyi per yapmak için değil de okey ile bitmek için de bekletebilmektedir. Okey ile bitildiğinde diğer oyunculardan daha fazla puan düşülmektedir. Her taştan olduğu gibi okeyden de sadece 2 adet vardır.

Sahte okey taşı oyunda iki adettir. Bu taşın değerini okey belirlemektedir. Her elde okey değiştiği için sahte okey de değişmektedir. Sahte okey sadece okey taşının yerini tutabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; okey kırmızı 7 ise, sahte okeyi sadece kırmızı 7 taşı olarak kullanabilmek mümkündür. Gerçek okey taşı gibi her taşın alternatifi olarak kullanabilmek mümkün değildir.

Okeyde Oyun Nasıl Bitirilir?

duz okey nasıl oynanır,okey nasıl oynanır,okeyde nasıl bitilir,okeyde çifte nasıl gidilir

Okeyde bitmek için 14 adet taşın her birinin yapılmış olan perlerde yer alması gerekmektedir. Oyuncu elinde fazlalık olan 15’inci taşı attığında ıstakasında dizilmemiş bir taş kalmamalıdır. Okeyde bitmek için fazlalık olan taşı masaya kapalı şekilde atması ve diğer oyunculara ıstakasındaki taşları göstermesi gerekmektedir.

Okeyde her per en az 3 taştan oluşabilmektedir. Aynı renk ve aynı sayı olan taşlardan bir per yapabilmek mümkün değildir. Ancak aynı renk olup ardışık olan sayılardan ve farklı renk olup aynı olan sayılardan yapılan perler geçerli olmaktadır. 12-13-1 bir per oluştururken, bu pere 2 ve sonrakiler eklenememektedir. 1’den sonra taş koymama kuralı bulunmaktadır.

Okeyde Çifte Nasıl Gidilir?

Çifte gitmek için aynı renk ve aynı numaraya sahip olan 7 çift taşın ıstakada bulunması gerekmektedir. Okey oynarken çifte giderek oyun kazanmak daha zor olmaktadır ve taş trafiğini iyi takip etmek gerekmektedir.

Bu yazımından da Rüyada Koşan At Görmek Ne Anlama Gelir? hakkında bilgi alabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Kopyalamak Yasak (: