Düz Okey Oyna

admin     28-10-21     düz okey     Düz Okey Oyna     623 Defa Okundu

düz okey oyna

content protection by dmca.com
Değerlendirmeniz için teşekkürler

Düz okey oyna başlığı altında sizlere düz okey oyunu ile ilgili bilgiler veriyor olacağız. Okey oyunları ülkemizde oldukça yaygındır ve genellikle kafelerde veya eğlence mekanlarında oynanır. Oyunun temel amacı, dikdörtgen taşları kurallara göre farklı renkteki sayılara yerleştirip sayılardan ve taşlardan takımlar oluşturmaya çalışmaktır.

Normalde bu oyunu oynamak için 106 taşa, bu taşları düzenlemek için 4 tahta ıstakaya ve bu oyunu oynamak için 4 farklı insana ihtiyaç vardır. Ancak pandeminin etkisini gösterdiği günümüz koşullarında bu gereksinimleri karşılamak çok zor olabilir. Aslında kafe ve eğlence mekanlarının kapalı olduğu günlerde arkadaşlarla buluşup oyun oynamak zor olabilir.

düz okey oyna

düz okey oyna,düz okey oyunu

Peki, oyun ekipmanı yoksa ve kimse oynamıyorsa nasıl bu oyun oynanır? Düz okey oyna bilgisayarda veya cep telefonunda oynanabilir mi? İnternet bağlantısı olmadan düz okey oynayabilir miyim? Aradığınız soruların cevapları ve basit Düz okey oyna hileleri sizler için derlendi.

Düz Okey Nasıl Oynanır ve Kuralları Nelerdir?

Düz okey nasıl oynanır ve kuralları nelerdir? Gelin bunları inceleyelim. İlk olarak, oyunu oynamak için gereken temel bilgilerden genel ve oldukça kısa bir şekilde bahsedelim. Oyun başladığında herkese 14 taş, oyunu ilk başlatan kişiye 15 taş tahsis edilir. Oyuncular aldıkları taşlarını önlerindeki ıstaka üzerine yerleştirdikten sonra, kalan oyun taşları yüzleri aşağı bakacak şekilde masanın üzerine bırakılır. Yerde kalan taşlardan bir taş açıldığında buna “okey” adı verilir. Bu taş, bir tür palyaço olarak oyundaki herhangi bir taşı değiştirmek için kullanılabilir.

Oyuna başlayacak olan kişi, gereksiz gördüğü taşları yanındaki oyuncuya verir. Oyunun amacı, aynı renkteki taşları sırayla düzenlemek ve daha sonra farklı renkte fakat aynı sayıdaki bir grup taş yapmaktır. Bu kurallar dahilinde en az üç parça birleştirildiğinde bir küme oluşur. Oyuncu, bir önceki oyuncunun attığı taşı alıp kullanabilir veya ortadan kapalı bir oyun taşı seçebilir. Sonra fazla taşları bir sonrakine teslim etmelidir. Oyunda 14 parçayı da eline ilk koymayı başaran kazanır. Elindeki fazlalık taşı yani 15.taşını ortaya bırakarak oyunu bırakır. Okey nasıl oynanır ve kuralları nelerdir anlattık peki puanlama sistemi nasıldır?

Okeyde Puanlama Nasıl Olur?

Okeyde puanlama nasıl olur, gelin inceleyelim. Oyunun başında, tüm oyuncular tarafından ortaklaşa bir puan belirlenir. Daha sonra ceza puanları bu puandan düşülür. Ceza puanları şu şekilde hesaplanır:

Oyuncunun taşlarını sırayla düzenleyerek bitirdiğinde gerçekleşir. Cezası Çift tamamlama durumunda, ki bu durumda oyuncu tamamlamak için elindeki tüm parçaları çiftler halinde düzenlemelidir. Ceza puanı 4’tür.

Çift sonlu bitme durumu, en fazla ceza puanına sahip oyun bitirme yöntemidir. 7 çift desteye sahip olan oyuncu, fazladan taşı okey ise oyunu bitirir. Cezası 8 puandır. Gösterge Cezası: Gösterge, oyunun başında belirlenen başka bir oyundur. Bu parçayı oyunun ilk elinde gösteren oyuncular ödüllendirilecektir. Geride kalan oyunculara ise 1 puan ceza verilir.

Düz Okey

Düz Okey türleri nelerdir gelin inceleyelim. Dünyada oynanan pek çok okey çeşidi olmasına rağmen ülkemizde popüler olan iki versiyonu bulunmaktadır. Bunlar klasik okey ve 101 okeydir. 101 okey, klasik okey’e göre daha fazla hesaplama ve matematik gerektirir. Bu iki tür düz okey sanal olarak oynanabilir. Bu iki okey türü farklı şekillerde oynanabilse de temel kurallar birbirine yakındır.

Bilgisayarda ya da Cep Telefonunda Okey Oynamanın Avantajları

Bilgisayarda ya da cep telefonunda okey oynamanın avantajları nelerdir gelin inceleyelim. Son yirmi yılda teknolojinin nimetlerinden yararlandığımızda bilgisayarda düz okey gibi masa oyunları veya çeşitli takım oyunları oynayabiliyoruz. Yaklaşık on yıldır bu oyunları cep telefonlarında oynayabiliyoruz. Peki, bu oyunları sanal olarak oynamanın faydaları nelerdir? Teknoloji sayesinde okey oynadığınız taktirde sayede daha fazla rahat edeceksiniz. Yatakta, kanepede, arabada veya istediğiniz yerde oynayabileceksiniz. Dağınık taşları toplamak, istiflemek gibi şeylerle uğraşmanıza gerek yok, hepsi önünüzdeki ekranda otomatik olarak yapılacaktır. Elinizde bulunan taşlar otomatik bir şekilde hesaplanmaktadır yani matematiğinizi kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

İnternetsiz Okey Nasıl Oynanır, Online Okey Mi, İnternetsiz Okey Mi?

İnternetsiz okey nasıl oynanır, online okey mi, internetsiz okey mi? Gelin bu sorulara yanıt arayalım. İnternetsiz okey, wifi ya da veri ile internete bağlanabilmenizin mümkün olmadığı durumlarda kolaylıkla oynayabileceğiniz bir türdür. Söz konusu uygulamayı indirmeniz ile birlikte, kullanıcı olarak talebiniz doğrultusunda bir oyun modu seçersiniz. Kolay orta ve ya zor seçenekleri içeren bu modlarla sistem tarafından belirlenen kalan 3lü oluşturulur. Karşınızdaki oyuncular robottur ve, doğrudan sistemin komutları ile oyun oynar.

düz okey

düz okey,düz okey nasıl oynanır

Oyunu internet bağlantılı ve internetsiz olarak karşılaştıracak olursak; wifi bağlantısı olmayan yerlerde internetsiz okey oynayabilirsiniz. Metro gibi ortamlarda kullanım için idealdir. Çevrimdışı düz okey ile istediğiniz zaman oyundan çıkabilir, oyuna girdiğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Internet bağlantısı sayesinde oyun hattında insanlarla savaşarak gerçekçi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Online oyun ile gerçek hayattaki arkadaşlarınızı ekleyebilir ve arkadaşlarınızla oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz.  Online okey sayesinde sanal para biriktirebilir ve bu parayı sanal dünyada harcamanın keyfini yaşayabilirsiniz.  Kısacası çok daha eğlenceli ve rekabetçi bir oyun deneyimi için düz okey oyunlarımıza göz atmanızı öneririz.

Okey Oynamak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Okey oynamak için ne yapmam gerekiyor? Diyorsanız gelin sizin için bu soruya yanıt arayalım. Sizin için hazırlanan rehberi okuduysanız, gerçek zamanlı ve gerçek oyuncularla oynayabileceğiniz okey‘e hazırsınız! telefonunuza veya tabletinize uygulamamızı indirerek hemen her yerde okey oynama şansına sahip olabilirsiniz. Bu uygulama ile kendi masanızı oluşturabilir veya diğer oyuncular tarafından oluşturulan masalarda oynayabilirsiniz. Okey size tamamen gerçek bir masa deneyimi yaşatır, masadaki diğer oyunculara mesaj atabilir veya onları arkadaş listenize ekleyebilirsiniz.  Jetonlarınız biterse endişelenmeyin , oyun içi jeton satın alabilir ve oyunun keyfini kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorum Yok

  1. Anonim

    28 Ekim 2021 at 12:12

    Visitor Rating: 5 Stars

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


error: Kopyalamak Yasak (: