Canlı Okey Oyna

admin     09-08-21     Genel     Canlı Okey Oyna     751 Defa Okundu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Canlı okey oyna evlerin, kahvehanelerin, çoğu türk insanının müptelası olduğu canlı okey artık internet ve telefon tutkunlarının da vazgeçilmezi haline gelmiştir. Canlı okey oynamayı zevkli hale getiren sebeplerin başında gerçek insanlarla toplu oyun oynama imkanınızın olması gelmektedir. . Bu imkanı size sağlayan ve hatasız çalışan tek sistem olan canlı okey sayesinde artık kahvehanelere veya kafelere gitme sıkıntısından da kurtulmuş oluyorsunuz. Oluşturacağınız profiliniz ile çeşitli masalarda okey oyunlarına katılabilirsiniz. Ya da kendiniz bir masa oluşturarak insanları canlı okey oynamak için siz davet edebilirsiniz.Bu şekilde canlı okey keyfini her zaman sürdürebileceksiniz. Canlı okeyin bir diğer güzel yanı da size ücretsiz canlı okey oynama hizmeti sunmasıdır. 

canlı okey oyna

canlı okey oyna,canlı okey nasıl oynanır,canlı okey oyunu

 

Canlı Okey Oynamak İçin

İstersiniz mobil okey oyunlarına üye olabilirsiniz. Ardından canlı okey odalarına girerek keyifli bir şekilde diğer insanlarla zaman geçirebilirsiniz. Üye olmadan canlı okey oynamak için hiç bir koşulu yerine getirme zorunluluğunuz yoktur. Kendinizi gerçek dostlarınızla birlikte canlı okey oynuyor hissedip oyundan zevk alabilirsiniz.

Canlı Okey oynarken, yeni diyarlardan arkadaşlar edinebilir, Hayatınıza yeni insanlar katabilir ve onlarla ahbaplık edebilirsiniz. Canlı okey oyununu oynamaya başlamadan önce canlı okey oyununun nasıl oynayabileceğinizi öğrenmek için paragraflara göz atabilirsiniz 

Canlı Okey Nasıl Oynanır?

 

Oyun başında her oyuncuya bir adet ıstaka tahtası verilir.

Istaka, her oyuncunun oyunu oynarken taşlarını per şeklinde bir şekilde dizip tutmasına yardımcı olur. Her bir oyuncu için sadece bir adet ıstaka yeterlidir.

  • Canlı okey  oynayabilmeniz için minimum 4 kişi gereklidir.
  • Normalde taşlar masaya bırakılır ve iyice karıştırılır. canlı okeyde bu işlem  uygulama tarafından otomatik bir şekilde yapılır.
  • Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunan numaralardan meydana gelir. Ayrıca taşlar 4 farklı renkten oluşur. Bunlar: siyah, kırmızı, sarı ve yeşil renkleridir. Her renkte aynı sayıdan 2 adet bulunur. 2 adet kırmızı, 2 adet  yeşil gibi.

 

Oyuncu Seçimi Yapmak İçin Zar Atın

Her oyuncu zarı bir kere atar.  4 oyuncudan hangisi en yüksek sayıyı atarsa oyuna o kişi başlar. Her tur sonundan sonra oyunu başlatan kişi değişir. Canlı okey oyunu masa çevresinde saatin tersi yönünde dönerek devam eder.

 

Taşları Istaka Önüne Yerleştirin.

Taşları 5 tanesi  üst üste gelecek şekilde şekilde toplamda 21 adet taş yerleştirmelisiniz. Taşların hepsini üst üste koyduktan sonra, geriye 1 tane fazla taş kalmalıdır. Oyun mantığı bu kalan fazladan 1 taşa dayanmaktadır. Her kişinin ıstaka tahtasının önünde kaç tane taş yığmış olduğu mühim değildir. Dağıtan oyuncu haricindeki her oyuncu, önünde eşit sayıda taş bloğuna sahip olmalıdır. Eğer bu istifler eşit olarak dağıtılmamışsa, dağıtıcı kişiye istifini tamamlayabilmesi için bir adet taş vermelisiniz.

 

Canlı Okey Oyunu

Canlı okey oyna oyunu sitemizde sizlere sunmuş olduğumuz canlı okey oyunlarında her el başlayacağı zaman okey taşı yeniden belirlenmektedir. Bu kural okey oyunun olmazsa olmaz kurallarındandır. Okey taşını belirleyebilmek için normalde oyuna başlaması gereken kişi zar atarak bir sayı belirler. Canlı okey oyna sitemizde canlı okey taşı sistem tarafından belirlenmektedir. oyuncular oyunlarını sistem tarafından belirlenen bu okey taşına göre oynarlar. Okey taşı aynı zamanda joker taşı özelliği taşımaktadır. Okey taşı oyunda tüm taşlar yerine kullanabileceğiniz bir taştır. Oyunu bitirmiş olan ve elinde kalan son taşını okey olarak ortaya açılan gösterge taşı üstüne koyan oyuncu okey atmış olur.  Bu hareketiyle rakiplerinden 4 sayı birden düşürür. Normal taş ile bitmiş olsaydı  rakiplerinden 2 sayı düşürmüş olacaktı. Canlı okey oyunlarını üye olarak ya da olmayarak hesabınız üzerinden günün her saatinde rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

 

Oyun Nasıl Biter ?

Oyunda elinde bulunan 14 taşı ilk per ya da çift dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15. taşı yani son taşını, önceki attığı taşların üzerine düşerek oyunu bitirir. Bir per minimum 3 taştan oluşur.

11-12-13-1-2  gibi perlerde 2 geçersiz sayılır. Yani 1’de sonra 2 gelmez.

Çifte gitmek

Eğer oyuncunun ıstakasında aynı numara ve aynı renkte taşlar var ise bu oyuncu taşlarını  çift açabilir. Yani oyun süresince ıstakasına aynı numara ve renkten 7 adet çift taş toplamaya çalışır. Çift bitmek normal bitmeye göre 2 biter yazar ve sizi üst sıraya çıkarır.

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Kopyalamak Yasak (: