Online Okey Oyna 

admin     15-08-21     Genel     Online Okey Oyna      741 Defa Okundu

Online Okey oyna oyununu icat eden Romanya doğumlu bir Yahudidir. Hertzano o dönemde yasaklanan iskambil ve kağıt oyunları yerine uzun araştırmalar sonucunda okeyi icat etmiştir. İlk oyun setini el yapımı bir biçimde oluşturan mucit aslında okeyi ailesi için icat etmiştir. Online okey  oyunu mantıken mahjong ve rummy oyunlarının birleşiminden oluşmaktadır. Almanya’da ikamet eden Türklerin oynadığı Rummikub bir yönden okeyin Alman versiyonudur diyebiliriz.

çevrimiçi tamam

online okey oyna,online okey,sanal okey oyna,okey oyna

Online Okey Nasıl Oynanır

çevrimiçi tamam minimum 2 ile maksimum 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Oyuncular taşlarını ıstakaya dizerler. Oyun siyah, kırmızı, sarı ve mavi  olmak üzere 4 farklı renkte taşlar ile oynanır. Bunlara 1’den 13’e kadar numara verilmiştir. Toplam 2 setten oluşurlar. Yani oyun toplamda 106 adet taş ile  oynanmaktadır. Bu taşların arasında 2 adet sahte okey adı verilen taşlar da bulunmaktadır. Sahte okey taşlarının üstünde çeşitli simgeler vardır. Bu taşlar okey taşının yerine kullanılabilir. Okey taşlarına ek 2 adet zar da oyuda bulunmaktadır. Oyunun başlamadan önce taşlar karıştırılır. Üç oyuncuya 14 adet, oyuna başlayacak kişiye ise 15 adet taş verilir. Ardından herkes taşlarını ıstakaya dizer ve oyun oynanmaya başlanır. Diğer taşlar masanın ortasında kapalı bir şekilde bulunur. Ortaya konulan taşların üzerinde bulunan sayının bir üst nümerik değeri okey taşıdır. Okey taşını oyunda istediğiniz bütün taşların yerine kullanabilirsiniz. Online okey oyununda taşların herkese dağıtılmasından sonra taş atması gereken oyuncunun işine yaramayan taşı sonraki oyuncuya düşmesi ile başlar. 

 

Online Okey Nasıl Devam Eder?

Oyuncular aynı renkteki sayıları sıralı bir şekilde dizerek per yapabilirler. Per yapmanın diğer bir yolu da aynı sayıların farklı renklerini yan yana koyarak per oluşturmaktır. Bu gruplar minimum en az 3 taştan oluşmak zorundadır. Eğer oyuncunun elinde okey var ise o taşların yerine okey taşı  kullanılabilir. Taş düşüldükten sonra diğer oyuncu düşülen taşı eğer işine yarıyorsa alabilir. Eğer düşülen taş işine yaramıyorsa ortadan bir adet taş çeker. Sonra elinde işine yaramayan fazlalık olan taşlarından bir tanesini diğer oyuncuya atar.Oyun bu şekilde devam eder. Oyun toplam değeri 14 taş olan perleri ilk oluşturan oyuncu tarafından elinde kalan fazla taşın ortaya düşmesi ile biter. Oyunda üç farklı bitme vardır. Bunlar normal bitme, çifte bitme ve okey düşerek bitme olarak adlandırılır. 

 

Online Okey Mantığı 

Online okey oyunu  mantık olarak normal okey ile aynı şekildedir. Toplam 4 kişi ile birlikte oynanmaktadır. Okey oyununun son zamanlarda oldukça çok oynanmasının nedenlerinden bir tanesi de online okey oyunlarının sayısının artmasıdır. Online okey dünyanın her noktasından insanlar ile oyun oynama ve sosyalleşme fırsatı sunmaktadır. Günümüzde bir çok kişinin online platformlara erişim imkanı bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de fazlaca popüler olan online okey oyunlarını bilgisayar, telefon ve tablet gibi birçok cihaz ile oynama imkan vardır. Oyunun türüne göre değişen online okey yani gerçek kişilerle ya da yapay zekaya karşı botlarla offline bir şekilde oynayabilirsiniz. Online oynamanızdan dolayı oyunun dinamiği sürekli hareketlidir ve oyunda heyecan kalmamaktadır. Bu sebeple günümüzde birçok kişi online okey oyunlarını oynamayı daha fazla tercih etmektedir. Sosyalleşme gibi faydaları olduğundan dolayı gerçek insanlarla da tanışıp yeni arkadaşlıklar kurmak mümkündür. Birçok insan online okey sayesinde dünyanın farklı yerlerinden oyun arkadaşları ile tanışmıştır. Online okey oyununun dili evrensel olduğu için anlaşmak her zaman çok basittir. Bu yüzden de oyuncu sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

 

Online Okey Nasıl Oynanır

Online okey oyna oynayabilmek için ilk önce online okey oyununu indirmenize  izin veren bir cihaza sahip olmanız gerekiyor. Gereken bir diğer şey ise kopmayan sorunsuz bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. Bu iki koşulu sağladıktan sonra oynamak dilediğiniz online okey platformuna girebilirsiniz. Son zamanlarda online okey oldukça popüler bir oyun haline geldiğinden online okey oynayabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. 101 okey klasik okey gibi 106 adet  taştan oluşur ve her sayıdan toplamda 8 adet taş bulunmaktadır. Numarasız 2 taş daha vardır ve bunlar joker taş olarak kullanılır. Okey taşının yerine bu taşları kullanabilirsiniz. 

Dilerseniz bu yazımızdan da Nette Okey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Kopyalamak Yasak (: