Okeyde Çifte Nasıl Gidilir?

admin     28-01-21     okey oyna     Okeyde Çifte Nasıl Gidilir?     7155 Defa Okundu

okeyde çifte nasıl gidilir?

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Okeyde Çifte Nasıl Gidilir? Okeyde çifte gitmek için ıstakadaki her taşın aynı renk ve sayıdaki diğer eşini de alarak aynı iki taştan bir per yapılması ve toplamda en az 5 per ile el açılması gerekmektedir. Okeyde çifte gitmek isteyenlerden çift taşlar ile 7 per yapmaları beklenmektedir.

Okeyde Çifte Gitmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Okeyde eli çifte dönüştürmek isteyenler; aynı renk ve aynı sayıya sahip olan taşları biriktirmelidirler. Öncelikle oyuncu oyun başlangıcında taşlar dağıtıldığında eline göre çifte gitmenin doğru olup olmayacağına karar vermelidir. Ayrıca taş takibini çok daha iyi yapması da gerekmektedir. Çünkü her taştan sadece 2 adet bulunmaktadır. 7 adet çift yapıldığında çifte giden oyuncu elini açıp bitebilmektedir. Çifte gitmeye örnek vermek gerekir ise; siyah 6 taşı var ise diğer siyah altı taşını bekleyerek siyah altı taş çifti ile bir per yapabilmektedir. En az 5 perlik çift el hazırlandığında oyuncunun elini açabilmesi mümkündür. Ancak taşlar iki ile çarpılacağı için oyuncunun beş yerine yedi çift taş ile elini açması puan durumu ve bir sonraki ellerdeki avantaj açısından daha iyi olmaktadır.

okeyde cifte nasil gidilir

okeyde çifte nasıl gidilir,okeyde çiftten bitme,okeyde cifte gitme,okeyde tur dönme

Okeyde Çifte Giderek Nasıl Bitilir?

Okeyde çiftten bitmek için minimum 5 çift per gerekmektedir. Ancak çiftten bitmek için 7 çift taş ile elin açılması gerekmektedir. Oyuncu 7 çift per ile bittiğinde, diğer oyunculardan düşülecek olan puan normalden iki kat daha fazla olmaktadır. Çiftten bitmeye bir örnek vermek gerekir ise; sarı 8’in gösterge olduğu bir oyunda çifte giden bir oyuncu olsun. Sarı 5, mavi 6, kırmızı 4, yeşil 2, yeşil 12, sarı 11 ve siyah 13 çiftlerinden per yaptığı bir eli olduğu varsayılsın. Göstergenin kabul edildiği bir oyun olsun ve oyuncu aynı zamanda sarı 8 ile yeşil 4’e sahip olsun. Gösterge taşlarından biri oyuncuda diğeri de masada açık halde olduğu için oyuncunun gösterge çiftini masadaki taşlardan çekebilmesi ya da diğer oyunculardan alabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle okeyde çifte gitmek isteyen oyuncu sarı 8 olan göstergeyi okey taşı gibi kullanabilmektedir. Elindeki yeşil 4 ile bu sarı 8’i bir per yapabilmektedir. Bu şekilde elini bitirebilmektedir.

Okeyde Çifte Gitmek Neden Önemli Olmaktadır?

Çifte gitmenin önemine bakıldığında; puan avantajı sağladığı için sadece eli değil oynanan okey oyununu kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir yoldur. Normalde düşülecek olan puandan iki kat daha fazla puan düşülmesini sağladığı için bir anda diğer oyuncuların puanlarını düşürerek oyunu daha hızlı bitirebilmek de mümkün olmaktadır. Ancak diğer oyunculara göre daha dar alanda bir oyun kazanmaya çalışıldığı için oldukça zordur. Bu yüzden bir oyuncu çifte giderken diğer oyunculardan biri elini açabilmektedir.

Okeyde Çifte Gitmekten Vazgeçilebilir Mi?

Okeyde çiftten dönmek her zaman mümkündür. Okeyde çifte gitmek isteyen kişi eğer çifte giderek bitebileceğini düşünmüyor ise, elini normal olarak açmayı tercih edebilmektedir.

Dilerseniz bu yazımızdan da Düz Okey Nasıl Oynanır ile ilgili bilgi alabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

4 Yorumlar

 1. Sezen

  31 Ocak 2021 at 21:55

  Bu bilgi için teşekkürler. Sürekli internette çiftten nasıl bitilir diye aramaktan yorulmuştum 🙂

  Cevapla
 2. Anonim

  25 Eylül 2021 at 21:08

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla
 3. Derya

  28 Eylül 2021 at 00:41

  bu harika yazı için tesekkurler.

  Cevapla
 4. Yakup Bayram

  12 Kasım 2021 at 19:42

  Cifte bitmeyi açıklarken zaten 7 çift 14 taş per olarak sıralamışsın. Halbuki 6 çift sıralayıp yedinci çift olarak sarı sekiz (göstergenin) nasil kullanilacagini izah etmelisiniz.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.