Okey Nasıl Oynanır?

admin     31-07-21     okey nasıl oynanır     Okey Nasıl Oynanır?     1566 Defa Okundu

okey nasıl oynanır?

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Okey nasıl oynanır ? Okey, ıstaka adı verilen tahtalarla, üzerinde sayılar bulunan 105 adet taş ile ve dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. 4 adet oyuncu bulunamadığı zamanlarda 2 ya da 3 kişiyle de bu oyunu oynanabilir.Dilerseniz bu yazımızdan da Düz Okey Nasıl Oynanır? isimli yazımıza ulaşabilirsiniz. 

Oyunda içinde kullanılan taşlar dört adet renkten oluşuyor. Her okey takımında bu renkler değişkenlik gösterebilir. Her renk grubundan toplam iki adet bulunur. Bir renk grubu taşların üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunur.

okey nasıl oynanır

okey nasıl oynanır,okey oyunu nasıl oynanır,okey oyna

Okey Oyununa Başlama

Oyuna başlarken oyundaki taşları karıştırarak oyunu açıyorsunuz. Kutudaki tüm taşları masanın ortasına döküyorsunuz. Taşların üzerindeki sayıların alt tarafta  kalmasına önem gösterin. Taşları birbiriyle iyi bir şekilde karıştırıyorsunuz. Sonra her bir oyuncu beşerli bir şekilde taşları kendi önlerine diziyorlar. Ya zar atma yöntemiyle ya da sözlü olarak dağıtıcı kişi belirleniyor. Dağıtıcı oyuncu zar atarak okeyi belirliyor. Okey taşının belirlendiği taş aynı zaman da gösterge taş olarak isimlendirilir. Aksi bir durum belirtilmedikçe, gösterge taş olan kişi, sıra kendisine geldiğinde o taşı göstererek bir puan kazanır.

Açılan taşın sağ tarafından itibaren sırasıyla dağıtıcı oyuncu her oyuncuya önce beşer adet taş dağıtır. İki defa beşerli taş dağıttıktan sonra, sağındaki oyuncuya beş taş, diğer oyunculara da 4 adet taş verir. Taşları dağıtıldıktan sonra taşları alan oyuncular ıstakalarına taşları düzgün bi şekilde dizerler. 

Okey Oyunun Amacı

Oyuncuların amacı, taşları eşli ya da sıralı olarak dizmektir. Dağıtıcının sağındaki oyuncu taş çekmez.İlk önce işine yaramayan bir taşı yere atar. Onun sağındaki oyuncu da yere atılan taş eğer işine yarıyorsa alır. Taş eline yaramıyorsa yerdeki dizilen taşlardan bir adet taş çeker. Daha sonra işine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu biçimde bir oyuncu eli açar olana kadar devam eder.

okey oyunu nasıl oynanıyor

okey oyunu nasıl oynanır,okey nasıl oynanır

Oyunda ellerin açık olabilmesi için 14 taşın da dizili biçimde per olması gerekmektedir. Örnek bir taş dizilimi verecek olursak; Kırmızı serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- sarı 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

Başlangıç

Oyuna ilk başlarken tüm oyun taşları masaya kapalı bir şekilde dağıtılır ve sonra karıştırılır. Hiçbir oyuncu taşları asla  göremez. Beşerli grup halinde dizilen oyun taşları, oyun taşlarının dağıtımı yapacak oyuncunun önüne konulur.

Her oyuncuya 14 adet taş gelecek şekilde dağıtılır. İstisnai bir durum  olarak taşları dağıtan oyuncu kendine 1 fazla taş ile toplam 15 taş alır. Bundan sonraki bölümde zar oyuna girer ve toplam 2 kere atılır.

Birinci zar atışı sonucunda çıkan sayı 5’erli gruplar halinde dizilen taş bloklarından hangisine gitmeniz gerektiğini belirliyor. İkinci zar atışında ise o sütundan hangi taşı alacağınızı belirlemiş oluyorsunuz. Çıkan taş masadaki tüm oyunculara gösterilerek o taşın bir fazlası taş okey taşı olarak belirleniyor.

Oyunun İkinci Aşaması

15 taş alan oyuncu yani eli dağıtan elindeki taşları ıstakasına dizdiğinde fazlalık olarak işine yaramayan bir taşı taşı sağında bulunan oyuncuya herkesin göreceği bir biçimde atar.

Bu esnada diğer oyuncular da ellerindeki taşları ıstakalarına uygun bir şekilde dizmiş olurlar.

İlk oyuncunun attığı fazlalık taş sonrası oynama sırası sağdaki oyuncuya geçer.

Oyuncu işine yarıyor ise soldaki oyuncunun yere attığı taşı isterse de ortada kapalı bir şekilde bulunan taşlardan birisini çekerek oyunu oynamaya devam eder. Aldığı taşı ıstakasına uygun yere koyduktan sonra fazlalık olarak gördüğü, işine yaramayan bir taş yine sağındaki oyuncunun önüne atar.

Oyun bu şekilde ortadaki taşlar bitene kadar devam ederler. Oyuncuların ıstakalarını açabilmeleri için 14 taşın da düzgün bir şekilde dizili olması gerekmektedir.

Oyunun Son Aşaması

Her oyuncu elindeki bulunan taşları renklerine göre gruplayarak minimum 3 taştan oluşan perler yapması gerekmektedir. (Örn: 2, 3, 4)  ya da 6, 7, 8, ya da farklı ile 5-5-5-5 vb.)

Bu perdeki taşların 7’li ya da 6’lı olma ihtimali de var. Bir perlerdeki eksik olan her taşın yerine okey taşı da eksik taş yerine  kullanılabilir.

Sahte okey olarak isimlendirilen taşı ise gerçek okeyin rakamsal değeri yerine kullanabilirsiniz. Puanlama sistemi ise çok basittir. Puan alma durumu yok, puanlar silinerek bir hesaplama yöntemi yapılıyor. Normal bitme, çifte bitme ve okey vurarak bitme olarak üç farklı şekilde bitiş alternatifi bulunur.

Oyun Nasıl Biter ?

Oyunda elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15. taşı, önceki atılmış taşların üstüne düşerek oyunu bitirir. Bir per minimum 3 taştan oluşur.

11-12-13-1-2  gibi perlerde 2 geçersiz sayılır. Yani 1’de sonra 2 gelmez.

Okeyde Çifte gitmek

Eğer oyuncunun elinde aynı renkte ve aynı numarada çift taşlar var ise bu oyuncu çift açabilir. Yani oyun boyunca eline aynı numaradan ve aynı renkten 7 çift taş toplamaya çalışır. 

Okeye dönmek nedir?

Elindeki 14 taşı per şeklinde dizilebilmiş, bitmeye yakın bir oyuncu isterse oyunu bitirmeyip “okeye dönebilir”. Bunun anlamı yere okey atarak oyunu sonlandırmaktır. Eğer yerden veya yerden okey yerini çekip elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atarsa oyuncu okeye dönmüş olur. Bu durumda  diğer oyunculardan iki kat puan düşülür. Okey Oynamak isterseniz bu sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

 


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorum Yok

 1. Anonim

  24 Eylül 2021 at 14:17

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla
 2. Anonim

  23 Ekim 2021 at 12:44

  Visitor Rating: 5 Stars

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.