Mobil Okey Oyna

admin     02-08-21     Genel     Mobil Okey Oyna     841 Defa Okundu

 

Mobil okey oyna oyunu, Türkiye’nin çoğu yerinde oynanan oldukça popüler bir taş oyunudur. Mobil okey oyunu,oyun salonlarında en fazla 4 kişi ile, en az 1 kişi ile oyundaki botlar ile toplam 4 kişi ile oynanabilen bir mobil masa oyunudur. Mobil okey oyununu odalarda tek ve eşli olmak üzere iki farklı şekilde oynayabilme imkanınız vardır.

mobil okey oyna

mobil okey oyna,mobil okey,mobil oyna,mobil okey oyunu

 

Mobil okey oyunu normal masada oynanan okey gibi toplam 13 adet taş ile oynanmaktadır. 3’lü ve 4’lü per biçiminde dizilerek oyunun devam etmesi sağlanır. Oyunda içinde kullanılan taşlar dört adet renkten oluşuyor. Her okey takımında bu renkler değişkenlik gösterebilir. Her renk grubundan toplam iki adet taş bulunur. Bir renk grubu taşların üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunur.

 

 

Mobil Okey Oynamak İçin

 

İstersiniz mobil okey sistemlerine üye olarak, istersenizde bu sistemlere üye olmadan oluşturan okey odalarına girerek keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Üye olmadan okey oynamak için  hiç bir şartı ve koşulu yerine getirmenize gerek yoktur. Arzu ettiğiniz bilgilerinizi paylaşıp, istemedikleriniz bilgileri paylaşmadan keyfinizin istediği okey oynayabilirsiniz. Ayrıca kendinizi dostlarınızla gerçek bir masada oturup okey oynuyor gibi de zevk alarak, eğlenerek vakit geçireceğiniz güzel bir mobil okey ailesine adım atmış olacaksınız.

 

Mobil Okey oynarken, yeni şehirlerden arkadaşlar edinebilir, yaşamınıza yeni insanlar katabilir ve onlarla karşılıklı bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Mobil okey oynamaya başlamadan önce mobil okeyin nasıl oynanması gerektiği paragraflara göz atmanızı öneririz.

 

Mobil Okey Nasıl Oynanır?

 

Oyun başında her oyuncuya bir adet ıstaka verilir.

Istaka, her oyuncunun oyun oynarken taşlarını düzenli bir şekilde dizip  tutmasına yardımcı olur. Her oyuncu için yalnızca bir adet ıstaka yeterli olacaktır.

  • Okey oynayabilmek için minimum 4 oyuncu gereklidir.
  • Normal okeyde taşlar masaya dökülür ve karıştırılır. Mobil okeyde bu uygulama tarafından otomatik olarak yapılır.

Taşların numaraların yazılı olduğu yüzey aşağı doğru bakıyor olmalıdır. Böylece oyuncular hangi taşların nerede olduğunu asla göremezler. Taşları karıştırmak için gerekli butonları kullanabilirsiniz.

  • Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunan numaralardan meydana gelir. Ayrıca taşlar 4 farklı renkten oluşur. Bunlar: siyah, kırmızı, sarı ve yeşil renkleridir. Her renkte aynı sayıdan 2 adet bulunur. 2 adet kırmızı, 2 adet yeşil gibi.

 

Oyuncuyu seçmek için zar atın.

Her oyuncu zarı bir kez yere atar. Hangi oyuncu en yüksek sayıyı atarsa oyuna o oyuncu  başlar. Her tur oynandıktan sonra oyunu başlatan oyuncu değişir. Mobil okey oyunu masa etrafında saat yönünün tersi yönünde oynanarak devam eder.

 

 

Taşları ıstaka önüne yerleştirin.

Taşları  5  üst üste taş olacak şekilde toplamda 21 tane yerleştirin. Taşları üst üste koyduktan sonra, geriye 1 adet fazla taş kalması gerekir. Oyun başlangıcı fazladan 1 taşa dayanır. Her oyuncunun ıstakasının önünde kaç adet taş yığılı olduğu önemli değildir.  Ancak oyuncu ıstakasının önünde en az 6 taş istifine sahip olmalıdır. Her oyuncu istiflediği taşları ıstaka önünde düzgün bir biçimde dizmelidir.

  • Dağıtıcı oyuncu dışındaki her oyuncu, eşit sayıda taş istifine sahip olmalıdır. Eğer yığınlar eşit olarak dağıtılmazsa, dağıtıcı oyuncuya istifini tamamlaması için bir adet taş verin.

Mobil Okey Nasıl Oynanır

1- İlk Oyuncu Sizseniz Yere Bir taş atın.

Eğer dağıtıcının sağındaki oyuncu olarak bulunuyorsanız, önce siz taş atmalısınız. Taşlarınızı kontrol edin ve sonra işinize yaramayan istediğiniz taşı atın. Yere attığınız taşları dikkatli atın,karıştırmayın.

Mobil okey oyununda, amaç ıstakaya dizilen taşlardan sıralı perler oluşturmaktır. Bir per yapmanızı sağlamayan ya da işlek olmayan taşı atabilirsiniz.

 

2- Her dönüşte ortadaki taşları kullanın.

Eğer sizden önceki oyuncu taş attıysa ve attığı işinize yaramayan bir taş ise oyunun her dönüşünde masanın ortasında dizili olan taşlardan bir taş çekerek oyuna devam edin.

 

3- Bir taş atın.

Yerden veya yan oyuncudan taş aldığınızda ıstakanızda bulunan işinize yaramayan bir taşı atmanız gerekir. Taşı masa üstünde ıstaka dışında buluna  sağ bölüme atın.

 

4- Taşlarınızı perler halinde dizin.

Turu kazanabilmek için kazanan bir okey ıstakası ortaya çıkarmanız gerekir: Bu genellikle per diye isimlendirilen taşların diziliminden oluşur. Örnek bir per dizilimi verecek olursak; Kırmızı serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- sarı 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

 

Çiftleri per olarak da yerleştirebilme imkanınız vardır. Tüm çiftlerin kazanan bir elini bırakma imkanına sahipseniz, diğer oyuncuların daha fazla puan kaybetmesine oynarsınız. Bir çift aynı sayıya ve aynı renklere sahip 2 taştan oluşur.

 

5- Turu kazanmak için kazanan bir el ortaya çıkarın.

Elinizde bulunan taşların 14’nü perler halinde dizdikten sonra, oyunu kazanabilmek için elinizi açabilirsiniz. Kazanan bir eliniz olmadığı sürece perlerinizi asla ortaya açmayın.

Fazladan bir taşı yan tarafa  atmak mecburiyetinde olduğunuzu unutmayın, bu yüzden yana atmak için yerden yeni bir taş almanız gerekebilir.

 

6- Mümkünse okey’i atın.

Kazandığını düşündüğünüz elinizi ortaya açtıktan sonra oyunu kazanabilmeniz için yan tarafa  ekstra bir taş atmanız gerekiyor. Elinizde eğer bir okey taşı varsa, okey taşını en son atmayı deneyin. Bu şekilde yaptığınız zaman diğer oyunculara 2 kat ceza yazılacaktır.

 

Dilerseniz bu sayfamızdan da Okeydeyim`e ulaşabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Kopyalamak Yasak (: