Korona Döneminde Evde Mutlaka Yapılması Gereken Egzersizler

admin     11-10-20     korona     Korona Döneminde Evde Mutlaka Yapılması Gereken Egzersizler     1014 Defa Okundu

korona döneminde evde mutlaka yapılması gereken egzersizler

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Korona Döneminde Evde Mutlaka Yapılması Gereken Egzersizler
Özellikle tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs, son derecede bulaşıcı olduğu için uzmanlar yayılım hızını azaltma amacıyla insanlara evde kalmalarını tavsiye etmektedir. Evde geçirilen süre içinde de hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı koruyabilmek adına egzersiz yapmak çok büyük önem taşımaktadır. Stresten uzaklaştırıcı faaliyetlerin başında gösterilen egzersiz programlarını uygulayarak siz de zihnen ve bedenen formunuzu korumayı başarabilirsiniz.
Koronavirüs salgınının hızla devam ettiği için insanların evden çıkmamalarına yönelik bir dizi tedbir alınmaktadır. Çoğu ülkede spor salonları kapatıldı, bazı ülkelerde açık olsa bile hala büyük risk teşkil ettiği için insanların spor salonlarına gitmemesi nedeniyle evde egzersiz yapma alışkanlıkları artmaya başlamıştır. Sosyal mesafeye dikkat edilen bu dönemde evde yapılması gereken egzersizler sayesinde fit görünümünüzü korumanız mümkün olmaktadır.
Evde Egzersiz Yapmanın Faydaları
Beslenme, yaşanılan ortam ve uyku kalitesi insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını en çok etkileyen unsurların başında gelmektedir. Düzenli egzersiz yaparak;
• Kalp sağlığı,
• Kemik yoğunluğu,
• Eklem hareketleri,
• Bilişsel gelişim,
• Ruh hali,
• Metabolizma fonksiyonları
gibi yaşam kalitesini belirleyen tüm konularda sağlığınızı korumanız mümkündür. Ayrıca her ne kadar evde yapılan egzersizler de olsa kas kütlesinin artması ve gelişmesi de mümkün olduğu için koronavirüs salgını devam ederken evde spor yapmanın önemi her geçen gün artmaktadır. Düzenli egzersizlerinden biri de günlük hayatı daha düzenli ve disiplinli bir şekilde yaşamaya yardımcı olmasıdır.
Triceps Dip Egzersizleri
Evde yapılabilecek egzersizlerin başında triceps dip egzersizi gelmektedir. Bu hareket kollarınızın ve omuzlarınızın arka kısmının çalışmasını sağladığı için faydalıdır. Dizlerinizi hafifçe bükün ve yere oturun. Parmaklarınız vücudunuza bakacak şekilde ellerinizi arkanızda tutun. Kollarınız ve ayaklarınızdan güç alarak kalçanızı yukarı kaldırın. Kalçanız yere değene kadar kollarınızı dirsekten bükün ve başlama pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi günde 4 kere tekrarlayın ve her tekrarda 10 defa yapın.
Push Up Egzersizi
Evde egzersiz yaparken çok sayıda kas grubunu çalıştırmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan push up egzersizi tüm vücutla yapılan bir çalışmadır. Yüz üstü yere uzanın. Ellerinizi avuç içleriniz zemine kapanacak şekilde omuz genişliğinde bir mesafede tutu. Ayak parmaklarınızı yere değdirin. Bu hareketi yaparken ayaklarınızın hafifçe aralık olması gerekir. Kollarınızdan güç alarak vücudunuzu havaya kaldırın karın kaslarınızı kullanarak kalçalarınızı sıkın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzü yere doğru indirin. Bu hareketi 10 kere tekrarlayın.
Squat Egzersizi
Evde en kolay yapılan egzersizlerden biri de squat egzersizidir. Kalçanızı çalıştıran bu harekette ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha açarak ayakta durun. Kalça ve dizler ayak bileğinden itibaren bükülmeden tutulmalıdır. Kollarınızı ileriye uzatın ve yere paralel tutun. Sandalyeye oturacakmış gibi pozisyon alın. Bu sırada kalça dışarı doğru çıkıntı yaparken sırtınızı düz tutun. Kalçalarınızı diz seviyenizden aşağıya kadar indirip tekrar başlangıç pozisyonuna gelin.
Korona Döneminde Evde Yapılacaklar
Evden mümkün olduğunca çıkmamanız ve zorunlu olmayan haller dışında evinizde sosyal mesafeyi koruyarak kalmanız gereken bu salgın döneminde evde yapılacak aktivitelerin sayısı da bir hayli fazladır. Egzersizlerinize bir yandan devam ederken, bir yandan da günün stresini atmak için sevdiklerinizle online okey oyna hizmetinden yararlanabilirsiniz. Hemen web sitemizi ziyaret ederek ücretsiz bir şekilde giriş yapacağınız netten okey oyna bağlantısını kullanabilirsiniz. Sohbet, eğlence ve rekabetin bir arada olduğu mobil okey oyna seçeneği için web sitemizi ziyaret etmeniz yeterlidir.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

1 Yorum

  1. Cheapest Digital Books

    2 Mayıs 2022 at 20:18

    hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.