Genel Okey Salonu

admin     05-11-21     genel okey     Genel Okey Salonu     748 Defa Okundu

genel okey salonu

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Genel okey salonu ülkemizde en çok oynanan oyunlardan biridir. Okey toplam 106 adet taştan oluşur. Taşlar, zarlar ve oyun tahtaları bir takım oluştururlar. Okey taşlarının 4 farklı rengi vardır. Taşların üzerinde 1 ile 13’e kadar rakamlar mevcuttur.

Taşların üzerindeki sayılar toplam 8 taştan oluşurlar. İki adet kırmızı, iki adet siyah, iki adet mavi, iki adet sarı olmak üzere yer alırlar. Oyunda numarasız olarak iki tane özel taş bulunur. Bu taşlara joker denir. Oyun belirli kurallar çerçevesinde oynanır ve her oyuncu kurallara uymak zorundadır.

101 ya da düz okey oyunu gibi farklı türleri oynanabilir. Oynanan oyuna göre belirli sayıda kişi olması gerekir. Genel okey salonu dört kişi ile oynanır. Masa oyunu olarak oynanır. Oyun başlangıcında her oyuncu 14 taş alır ve başlangıç taşını atacak olan kişi15 taş alır.

Taşların dizildiği tahtaya ıstaka denir. Taşlar ıstaka tahtasının üzerinde dizilirler. Dağıtımdan sonra kalan taşları da yine oyun dağıtıcı orta alanda toplar. Tek bir adet taş açılır ve hangi rakam geldiyse bir üst sayısı okey olur. Okey sayısı oyun içerisinde her taşın yerine kullanılabilir.

genel okey sitesi

genel okey sitesi,genel okey siteleri, okey siteleri

15 taş alan oyuncu ilk taşını atar ve oyun başlamış olur. Oyunda aynı renge sahip olan taşların sırayla dizilmesidir. Bir diğer hedef de farklı renge sahip aynı sayılardan grup oluşturmaktır.

Genel Okey Sitesi

Genel okey sitesi sırasında farklı renge sahip olan aynı sayılardan grup oluşturmak isterseniz en az olarak 3 taşı yan yana getirmeniz gerekir. Genel okey sitesi oyuncular kendi işlerine yaramayan taşı yanındaki atmasıyla devam eder.

Yan taraftaki oyuncu önceki oyuncunun attığı taş işine yarayan bir taşsa onu alır. Eğer işine yaramayan bir taşsa orta alandaki ters şekilde koyulmuş taşlardan çeker. Yerden çektiği taşı değiştiremez ve almak zorundadır.

Kendi için taş çektikten sonra elinde işine yaramadığını düşündüğü taşı bir sonraki oyuncuya atar ve oyun bu şekilde devam eder. Oyunun sonlanması için bir oyuncunun elindeki 14 taşın hepsini kurallara göre dizmiş olması gerekir. Genel okey sitesi sonlanırken tüm taşlarını kurallara göre dizen oyuncu 15. taşı atar ve oyun bitmiş olur.

Oyun oynarken puanlama yapılacağı zaman 6, 12 veya 20 sayıları ile başlatabilirsiniz. Oyun başlayacağı zaman ilk taşı atacak olan kişi 15 taş almalıdır ve diğer 3 oyuncu toplam 14 taşla oyuna başlar. Her oyunda taşlar öncelikle ıstakaya dizilir.

Daha sonra çekilecek olan taşlar ise orta alana ters bir şekilde dizilir. Genel okey sitesi oyunu için önemli olan bir diğer taş da sahte okey denilen taştır. Bir taş açıldığında sayının bir üstü okeydir ve her taş yerine kullanılabilir. O sayının asıl taş değeri de sahte okey olmuş olur.

Genel Okey İndir

Genel okey indir oyunu sırasında iki tane sahte okey taşı bulunur. Genel okey indir içerisinde okey olarak kullanılacak olan sayının gerçek değeri taşlar eksik kalmasın diye sahte okey olarak kullanılır.

Her oyun dağıtıldığında okey sayısı değişeceği için sahte okey sayısı da değişmiş olur. Oyun başlamadan yerde bir taş açıldığında oyunculardan birine aynı renk sayısının diğer eşi gelmişse oyuncu “gösterge” diyerek elindeki taşı gösterir.

Gösterge denmesinin avantajı oyunun sonunda diğer oyunculardan 1 puan düşülecek olmasıdır. Oyunu bitirmek için elinizdeki 14 taşı kurallara göre dizmiş olmanız gerekir. Bittiğinde 15. taşınızı yerde açılmış olarak duran taşların üzerine koyar ve oyunu bitirirsiniz. Genel okey indir sayı dizilişleri örneğin sarı 8,9,10 veya sarı 7, kırmızı 7, siyah 7 şeklinde kombinasyon yapılabilir.

Elinizde kırmızı 11,12,13,1 varsa bu doğru bir dizilimdir fakat 13,1,2 doğru bir dizilim değildir. Bu dizilimde 2 sayısını kullanamazsınız. Okeyde kullanılan bir diğer terim de çifte gitmek terimidir. Oyun sırasında elinize çok fazla aynı renkten ve aynı sayıdan çift geldiyse kurallı dizmek yerine çift şeklinde dizebilirsiniz.

Toplam 7 çift aynı renk ve sayıdan taşınız olması gerekir. Böylece 14 taşa tamamlamış olursunuz. Oyun sırasında çift gittiğinizi açıklamak zorunda değilsinizdir. Çifte git derseniz diğer oyuncuların yanındaki oyuncuya attığı tüm taşları görme hakkınız olur.

Genel Okey Nasıl Oynanır

Genel Okey nasıl oynanır sırasında çifte giderek biterseniz -4 puan düşülmüş olur. Bu şekilde daha avantajlı bir hale gelirsiniz. Genel okey oyunu sırasında normal şekilde biterseniz diğer oyunculardan -2 puan düşer.

Okey’e dönmek de oyun sırasında sıkça yaşanılan bir durumdur. Bir oyuncu 14 taşın hepsini dizmiş olsa bile yere okey atarak bitirmek için okeye dönebilir. Okeye dönerek oyunu bitirirken yere okey taşını atabilirse diğer oyunculardan iki katında puan düşülmüş olur.

Okey oyununda kazanmak için ya elinizdeki 14 taşı kurallara göre dizmeniz ya da 7 adet çift elde etmeniz gerekir. Son olarak 15. taşı yere atarsınız.  Genel okey oyunu sırasında oyunu bitirdiğinizi bitti alanına tıklayarak ilan edersiniz.

14 taşı da kurallara göre dizmiş olduğunuzda diğer oyuncular -2 puan düşmüş olur. Eğer 7 çift olarak bitirirseniz diğer oyuncular -4 puan düşmüş olur. Oyun sırasında dizilimi yanlış yaparsanız ve 1,2,4 olarak dizmenize rağmen bitti derseniz ceza alırsınız.

genel okey salonu

genel okey salonu,genel okey salonları,okey salonları

Ceza anlamı -2 puan düşmeniz demektir. Okey belirleneceği sırada gösterge 13 sayısı olarak açılırsa oyunda okey 1 sayısı olur. Okey oyunu ülkemizin simgelerinden biri haline gelmiştir. Oyuna başlamak için öncelikle tüm taşlar dökülerek karıştırılır.

Taşların karıştırılması işlemi her oyun başlangıcında tekrarlanır. Bu sayede dizilen taşların yan yana gelme ihtimali ortadan kalkmış olur.

Genel Okey Plus

Genel okey plus oyununa başlamadan önce taşlar karıştırırken tüm taşlar ters olmalıdır. Genel okey oyunu sırasında kimse birbirinin taşına bakamaz ya da ortadan çekilen taşlar değiştirilemez.

Oyunda dağıtıcıyı belirlemek için dilerseniz zar atabilir dilerseniz de sözlü olarak belirleyebilirsiniz. Oyuncular kendilerine 14 tane taş aldıktan ve ilk taş atacak olan kişi 15 taş aldıktan sonra geriye kalan taşlar 5erli gruplar şeklinde ters bir halde oyuncuların ıstakalarının önüne dizilir.

Ortadan taş çekileceği zaman sırayla bu beşerli ters haldeki taşlar alınarak ortaya koyulur. Okeyi belirleyen taşı açtığınızda gösterge de belirlenmiş olur. İlk elde elinizdeki göstergeyi gösterdiğinizde puan kazanmış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ilk elde göstermektir. Genel okey plus oyunu sırasında taşlar dağıtılırken taş dağıtıcı kendi sağından dağıtmaya başlar.

Her oyuncuya ters halde olan 5li dizilerden verilir ve 14’e tamamlanır. Her oyuncu için 10 adet taş dağıtıldığında dağıtıcının sağındaki kişi 5 taş diğerleri 4 taş alır. Sonrasında 15. taş yere açılarak oyun başlamış olur. İlk taşı atan kişi elinde işe yaramayacağını düşündüğü taşı atar.

Oyuncular elinde işe yaramayan taşları attıkça herkes taşları kurallara göre dizmeye başlar ve ilk tüm taşları dizen kişi oyunu kazanmış olur. Yanınızdaki oyuncunun attığı taş işinize yarıyorsa alırsınız yaramıyorsa yerden çekersiniz. Yerden çektiğiniz taş hangisi gelirse gelsin almanız gerekir.

Dilerseniz bu yazımızdan da İkili Okey Oyna hakkında bilgi alabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.