Çanak Okey Nasıl Oynanır

admin     26-01-21     çanak okey oyna     Çanak Okey Nasıl Oynanır     1908 Defa Okundu

çanak okey nasıl oynanır

Değerlendirmeniz için teşekkürler

Çanak okey nasıl oynanır sorusunu öğrenmek isteyen dört oyuncudan biri taşları dağıtmakta ve göstergeyi belirlemektedir. Ardından taş fazlalığı olan oyuncunun fazla taşı atması ile beraber oyun başlamaktadır. Çanak okeyde normal okeyde olduğu gibi normal bitmek, çifte dönmek ve okeye dönmek kavramları da bulunmaktadır. Çanak okeyde amaç eli açarak çanağı kırmaktır. Oyun kazanılınca sistem bir puan belirler ve oyuncular bunu kazanmak için birbirleri ile yarışmaktadırlar. Okey taşı ile biten ya da çifte giden oyuncular ellerini açtıklarında daha fazla ödül kazanmaktadırlar ve çanaktaki ödülü de almaktadırlar.

canak okey nasıl oynanır,canak okey kuralları,çanak okey,canak okey oyunu

canak okey nasıl oynanır,canak okey kuralları,çanak okey,canak okey oyunu

Çanak Okey Oyunu Nasıl Oynanmalıdır?

Çanak okey oyun başlangıcında her oyuncuya 14 adet taş verilmektedir. Sadece oyun başlatıcı da 15 adet taş olmaktadır. Taşların ıstakaya dizilmesi ile beraber bir adet fazla taşı olan oyuncu işe yaramayan taşını saat yönündeki diğer oyuncuya doğru atmaktadır. Bu taş eğer diğer oyuncunun işine yarıyor ise taşı alabilmekte, yaramıyor ise masadaki kapalı taşlardan en üsttekini çekebilmektedir. Sırası ile bu masadaki her oyuncu için oyun bitene kadar tekrarlanmaktadır. 4-4-3-3 veya 5-3-3 şeklinde perler yapıp fazlalık taşını masaya atarak biten oyuncu çanak kırmış olmaktadır. Çanak okeyin farkı ise; aslında bir çeşit zeka oyunu olmasıdır. Oyuncuların ortaya koyacağı dikkat miktarı doğrultusunda şanslar belirlenmektedir.

canak okey nasıl oynanır

canak okey nasıl oynanır

Çanak okey oyununu sizlere kısaca anlatmaya çalışalım tabi ki günümüz de herkesin oynadığı oyun olmasına rağmen kurallarını tekrar hatırlamakta faydası olacaktır.
1: 4 oyuncu ile oynanan ve ilk el de herkese 14 taş dağıtılır, ilk oyuncuya 15 taş verilir.
2: Herkes kendisine verilen taşları ıskatalara rakamlara göre sıra ile dizer.
3: Kalan taşların üstüne açılmış taş ise okey olduğu için herkesin göreceği şekilde bırakılır.
4: 15 taş verilen oyuncu kendi eline yaramayan taşı sağında ki oyuncuya atar ve oyun kuralları gereği başlamış olunur.
5: Taşların diziliş şekli ve oyun kuralları gereği renkli oyun olarak da oyun başında belirtmek gerekir.

Çanak okey oyunu sadece erkeklerin değil günümüzde kadınlarında ilgi ile oynadıkları oyunlar arasına girmiş ve ilgi ile takip edilmektedir. Birçok sitelerin  çanak okey oynamasına fırsat bilip aynı zamanda çanak okey odaları açmaları daha çok ilgi çekmesine ve üye kazanılmasına neden olmaya devam etmektedir. Günün stresini yorgunluğunu atmak için tercih edilen oyunlar arasında yer almasına neden olmuştur.
Bu yazımızdan da Okeye giriş hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz

Çanak Okey Oyununda Okey Nasıl Belirlenir?

Okey taşını belirlemek için öncesinde taşların karıştırılıp beşli gruplar halinde yan yana dizilmesi gerekmektedir. Ardından taş dağılımını yapması için bir oyuncu belirlenmektedir ve bu oyuncu hem diğer oyuncuların taşlarını dağıtmakta hem de gösterge ile okeyi belirlemektedir. Göstergenin belirlenebilmesi için iki kere arka arkaya zar atılmalıdır. Atılan zarlardan birincisi hangi gruptan taş seçileceğini, ikincisi ise o gruptan kaçıncı taşın seçileceğini belirlemektedir. İlgili taş çıkartılıp açılarak kapalı taş grubunun üzerine konmalıdır ve bu taş gösterge olarak kabul edilmektedir. Bir üst sayısı ise okey olmaktadır.
Çanak Okeyin Oynanışında Normal Okeyden Farklı Bir Kural Var Mıdır?

Çanak okey ve normal okeyin farkına bakıldığında; oynanış şekillerinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Çanak okey ve normal okeyin kuralları aynıdır. Sadece çanak okeydeki puan sistemi, normal okeydeki kurallara ek olarak getirilmiştir.

Dilerseniz bu yazımızdan da Üye Olmadan Canlı Okey Oyna hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çanak Okey Siteleri

Günümüz de çanak okey siteleri birçok işimizi kolayca yapma olanağı sağlamaktadır alışverişlerimizi güncel hayatı takip etmek, okuyup öğrenmek, işlerimizi yapmak, birçok işyerlerinde kullanılması işlerin daha çabuk ve kolay yapılmasına imkân sağlamaktadır. Aynı zamanda insanların eğlenmek için de kullandığı ve puan kazanmak içinde birçok işleri yaparak zaman geçirdiği olanaklar sağlayan sayfalar ve siteler bulunmaktadır.
Oyunlar arasında çanak okey siteleri ve ücretsiz birçok oyunların bulunduğu siteler ilgi çekmeye devam etmektedir bu oyunlar içerisinde çanak okey oyunu da bulunmaktadır. Çanak okey oyunlarını birçoğumuz artık bilip merakla takip ettiğimiz bazı çanak okey siteleri bulunmaktadır . Bunlarda oyunların kuralları ve nasıl oynandığını sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağız.
1: Öncelikle çanak okey sitelerinin belli kuralları arasında yer alan üyelik işleminin yapılmasıdır . Oyunlara katılmak için tamamlanan üyelik işleminden sonra çanak okey salonlarında oyunlara katılabilirsiniz.
2: Ücretsiz olan çanak okeyi tablet yâda akıllı telefonlara indirme imkânı sağlayan bazı siteler olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.
3: Canlı çanak okey sitelerine de kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra hemen oynamaya başlamanıza imkan verilmektedir.
4: Google chrome, Mozilla, Fire Fox, Opera, Explorer, Edge gibi sayfalardan kolayca üyelik işlemleri ile  çanak okey oynamanızı sağlayacak birçok sayfalar ve çanak okey siteleri bulunmaktadır.
5: Çanak  okey oynama sitelerinde adından da anlaşılacağı gibi çanak okey  oynama imkânı sağlanmaktadır. İnternetten kesintisiz çanak okey oynama imkânı sağlanmaktadır. Aynı zamanda sohbet etme seçeneği ile oyunlarınızı daha eğlenceli hale getirmenizi sağlayacak seçeneklerde bulunmaktadır.
6: Bilgisayardan, tabletlerden olduğu gibi akıllı telefonlardan da çanak okey oynama olanağı sağlayan siteler bulunmaktadır. Aynı zamanda akıllı telefonlarınıza oyunları yükleyerek istediğiniz an oynayabilirsiniz.
7: Çanak okeyde  4 kişi olma zorunluluğunun olmadığı gibi 2 kişilik günün her anında rahatlıkla oyunlarınıza devam edebilirsiniz.
8: Çanak okey  siteleri sizlere üyelik zorunluluğu olmadan da çanak okey oynama seçenekleri sunmaktadır. Bunlar üye girişi, misafir girişi yâda facebook girişi şeklinde seçeneklerle oyun oynamanızı sağlamaktadır.
9: Çanak okeye  giriş işlemlerinizi tekrarlayarak zaman kaybı yaşamak istemeyen oyun severlere beni hatırla butonu ile bir sonra ki çanak okey oynama sürecinde zaman kaybettirmeden oynama imkânı sağlayarak yardımcı olmaktadır. Sosyal medya sayfanız ile giriş yapmanız halinde hemen oyun odalarına yönlendirilirsiniz.
10: Çanak okey siteleri üyelerine istedikleri masalara kendi istekleri doğrultusunda katılıp oynama seçeneği sunmaktadır Aynı zamanda çanak okey sitesl  daha fazla üye kazanmak için müzik dinleyebilme fırsatı da ekleyerek oyunculara daha eğlenceli zaman geçirmelerini sağlamaktadırlar.
11: Gold üyelik veren çanak okey siteleri de bu üyelerine farklı hizmetler ve seçenekler sunarak oyunların daha eğlenceli olmasını sağlamaktadır.

 

Çanak Okey Oyna

Çanak okey oyna aramalarının baş kahramanı Okeydeyim`dir.  Çanak okey  ile harika bir okey deneyimi yaşamaya hazır olun. Çanak okey oyna sitesi üyelerine ,  kaliteli bir okey ortamı sunar. Çanak okey oynamak için en iyi tercihi olan sitemizde avantajlı ve kullanışlı özellikleri de sizleri bekliyor. Hızlı bir okey oyunu, kullanıcı dostu tasarım, her yaştan ve kitleden insana hitap eden site ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Çanak okey sayesinde verimli ve keyifli zaman geçirmek mümkündür. Çanak okey oynamak beyin sağlığının gelişmesine katkı sağlarken diğer yandan insanların sosyalleşmesini de sağlar. Okeydeyim’e üye olarak, siz de bu harika özelliklerden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.
Çanak Okey İle Zeka Gelişimi
Yapılan çalışmalar okey oynamanın beyin sağlığı için iyi geldiğini kanıtlar niteliktedir. Çanak okey oynandığı sırada beyinde yeni bağlantılar oluşmaktadır. Bu bağlantılar beyin gelişimini sağlar. Beyinde bu bağlantılar ileride özellikle unutkanlık gibi hastalıkların oluşumunu engeller. Çanak oynarken keyifli vakit geçirirken diğer yandan beyin sağlığınız için de harika bir şey yapmış olursunuz. Kendinizi her anlamda geliştirmek için sitemizi tercih edebilirsiniz.

çanak okey siteleri

çanak okey siteleri

Okey Oynayarak Ödül Kazanabilirsiniz
Okeydeyim her hafta oyuncuların skorlarına göre birinci ilan etmektedir. Birinci olmanız için çanak okey oynamanız ve puan toplamanız gerekir. Birinci olmak için başarılı olmanız şarttır. Bir hafta birinci olmazsanız merak etmeyin çünkü yeni haftada yine şansınız olacak. Okey oynayanların kazandığı Okeydeyim’de harika süprizler sizleri bekliyor olacak. Profesyoneller ve acemi oyuncular için ayrı listeler hazırlanmaktadır. Bu sayede daha adil bir sıralama mümkün olmaktadır.

Çanak Okey Oyunu

Çanak okey oyunu ile daha iyi bir seviyeye gelmek için, sitemiz sizin için adeta bir okul gibi olacak. Okeydeyim , oyuncuların çanak okey yeteneklerini geliştirmektedir. Eğer henüz acemi bir okey oyuncusuysanız endişe etmeyin. Çünkü acemi bile olsanız kısa süre içinde Okeydeyim sayesinde ilerleme kayıt ederek iyi bir seviyeye gelebilirsiniz. Profesyoneller birbirleri ile acemiler ise acemiler ile eşleşerek dengeli bir şekilde oyun oynarlar. Bu şekilde oyunlar çok daha keyifli olur.

çanak okey oyna

çanak okey oyna

Bir yandan çanak okey keyfi yaparken diğer yandan sohbet etmek mümkündür. Chat özelliği sayesinde çanak okey oynamanın yanı sıra yeni insanlarla tanışmak ve bu insanlarla sohbet etmek mümkün hale gelir. Günümüz dünyasında sosyalleşmek zorlaşsa da Okeydeyim sayesinde daha sosyal bir yaşantı oturduğunuz yerden mümkün. Dilerseniz bu özelliği kapatabilirsiniz. Tamamen size kalmıştır. Ben Şehzade Okey`de oynarken bu sırada tam olarak odaklanmak istiyorum derseniz bu özelliği kapatabilirsiniz. Özelliğin kapatılması kalıcı bir işlem değildir. Dilediğiniz her zaman özelliği yeniden kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz. Özellik kapalı olduğu zaman hem mesaj atamaz hem de mesaj alamazsınız. Özelliği açtığınız zaman ise bunları yeniden yapmaya devam edebilirsiniz.

Çanak Okeyde Puan Sistemi Nasıldır?

Çanak sisteminde oynanacak olan ele başlamadan önce, taşları dağıtacak olan kişi masanın değerini belirleyerek ortaya fazladan puan koymaktadır. Burada puan olarak ortaya konulanın illa yüksek bir puan olması gerekmemektedir. Başka bir ödül de olabilmektedir. Başta ortaya konan ödül de el içerisinde birikmektedir. Çanak okeyde normal biten her oyuncu çanak sistemi doğrultusunda ortaya konan ödülden normal bir kazanç sağlamaktadır. Ancak okeye dönüp okey taşı atan veya çifte giderek bitenler, normal kazançlarına ek olarak çanakta birikmiş olan ödülü alma hakkına da sahip olmaktadırlar. Çanak okey oyna ismi de buradan gelmektedir.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorum Yok

  1. Anonim

    8 Ekim 2021 at 01:49

    Visitor Rating: 5 Stars

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.