2021 YıLı Dini Bayramlar

admin     17-01-21     Genel     2021 YıLı Dini Bayramlar     1224 Defa Okundu

2021 yılı dini bayramlar

Değerlendirmeniz için teşekkürler

2021 yılında dini bayramlar; Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı olmak üzere iki adettir. Dini bayramların tarihleri her sene 10 gün erken olduğu için her sene farklı tarihlerde olmaktadırlar. Ramazan Bayramı 3 gün, Kurban Bayramı ise 4 gündür. Kurban Bayramı’nda kurban kesildiği ve bir gün kurban için ayrıldığından gün sayısının Ramazan Bayramı’ndan daha fazla olduğu bilinmektedir.

2021 dini bayramlar

2021 dini bayramlar,2021 dini tatiller,2021 bayramlar,2021 dini günler

2021 Dini Bayramlardan Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı’nın tarihine bakıldığında; 2021 senesinde arifesi 12 Mayıs Çarşamba günüdür. Birinci günü 13 Mayıs Perşembe, ikinci günü 14 Mayıs Cuma ve üçüncü günü de 15 Mayıs cumartesi günüdür. Toplamda 3.5 gün resmi tatildir.

Ramazan Bayramı aynı zamanda Şeker Bayramı olarak da isimlendirilmektedir. Hurma ve şekerleme yeme geleneğinden dolayı bu isimle anıldığına yönelik varsayımlar bulunmaktadır. Aynı zamanda oruç tutamayan Müslümanların verdiği şükür sadakasındaki şükür kelimesinin zaman içerisinde şekere dönüştüğüne yönelik iddialar da bulunmaktadır. Bir ay boyunca oruç tutanlara verilmiş olan bir bayramdır. İlk günü bayram namazı kılınmaktadır.

 

Ramazan Bayramı Ne Zamandan Beri Kutlanmaktadır?

Ramazan Bayramı’nın tarihçesine bakıldığında; Hicret’in ikinci yılından beri kutlanan bir bayramdır. İlk kutlanmaya başlandığında bu bayramda yapılan törenlerin ve ibadetlerin hepsi insanlara gönderilen son peygamber olan Muhammed tarafından yapılmıştır. Sonraki yıllarda da gelenek olarak bunlar yapılmaya devam etmiştir. Üç gün boyunca kutlanan Ramazan Bayramı’ndan önce İslam aleminde bir ay boyunca oruç tutulmaktadır.

Ramazan ayının yani oruç tutulan ayın son günü arife olarak kabul edilmektedir. Ramazan Bayramı ise Şevval ayının ilk üç gününe denk gelmektedir. Hicri takim miladi takvime göre 11-12 gün daha kısa olduğundan dolayı, dini bayramlar içerisinde bulunan Ramazan Bayramı’nın tarihi her sene değişmektedir. Her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır ve 33 senede bir de aynı tarihe denk gelmektedir.

2021’de Kurban Bayramı Ne Zamandır?

Kurban Bayramı’nın tarihine bakıldığında; 2021’de 19 Temmuz Pazartesi günü Kurban Bayramı’nın arifesidir. 20 Temmuz Salı günü bayramın birinci günü, 21 Temmuz Çarşamba bayramın ikinci günü, 22 Temmuz Perşembe bayramın üçüncü günü ve 23 Temmuz Cuma ise bayramın dördüncü günü olmaktadır. Çalışanların 9 günlük tatil yapabilecekleri düşünülen bir tarih aralığına denk geldiği için birçok çalışan bu tarihler için yılın ilk günlerinde plan yapmaya başlamıştır bile.

Kurban Bayramı’nın Tarihçesi Nedir?

Kurban Bayramı’nın geçmişine bakıldığında; eşi Sare’den bir çocuğu olmayan İbrahim’in oğlunu Allah’a kurban olarak adamasına dayanan bir hikayesi bulunmaktadır. İbrahim Allah’ın kendisine belirttiği yere oğlu ile beraber gitmiştir ve tam oğlunun boğazını kesip kurban edecekken çocuğuna dokunulmaması istenmiş ve bir koç gökten inmiştir. İbrahim oğlu yerine bu koçu kurban etmiştir. Bu şekilde dini bayramlardan olan Kurban Bayramı, kurban kesilerek kutlanmaya başlanan bir bayram olmuştur.

Dilerseniz bu tatil günlerini Spor Oyunları oynayarak geçirebilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.