101 Okey Plus oyna

admin     10-06-21     Genel     101 Okey Plus oyna     1072 Defa Okundu

Sending
User Review
0 (0 votes)

101 Okey plus oyna oyununun nasıl oynandığını önceki yazılarda kısaca bahsetmiştik. Öncelikle isterseniz okey türlerine bir göz atalım. Okey türleri: Okey (klasik okey), 101 Okey, 10 Taş Okey, Renkli Okey, Gin Okey, Rummy, Kalooki, Kansas olmak üzere sekiz çeşit okey türü bulunmaktadır. Bizim burada ele alacağımız Okey türü yeni başlayan acemiler hariç olmak üzere neredeyse herkesin bildiği ve tercih ettiği Okey türü olan 101 Okey. Dilerseniz Kısaca 101 Okey Plus oyunu nasıl oynanır biraz bahsedelim. Okey oyunu toplam 106 taştan oluşur, taşlar toplam dört olmak üzere değişik renkte bulunur. Taşların üzerinde renk haricinde üzerinde 1’den başlayarak 13’e kadar olan sayılar bulunur. Her sayıdan 8 adet taş bulunur (Kırmızı sarı mavi ve siyah olmak üzere ikişer adet). Ayrıca iki özel numarasız taş vardır, bu taşlar oyunda joker işlevini görür.

101 okey plus oyna,yüzbir okey oyna, online 101 okey oyunu,101 oyna

101 okey plus oyna,yüzbir okey oyna, online 101 okey oyunu,101 oyna

Okey oyununda sayısız kural vardır ve bu kurallara en sık düz ve 101 okey’de rastlanır. 101 okey dört oyuncu ile birçok turda oynanır. Oyunun asıl amacı mümkün olduğu kadar oyun bitiminde az puanla bitmektir. Tüm oyun sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibi olur. Puanları ise istekanın üzerinde kalan taşlardaki sayılar ile belirlenir (örneğin: bir siyah dört = dört puan, bir sarı on üç = on bir puan). Oyunun bitmesi iki şekilde olabilir. İlk seçenek, oyunda desteden çekilecek taş kalmadığında oyun bitebilir. Bir diğer seçenek ise oyunculardan birinin elini tamamlamasıdır. Her iki durumda da oyun sonda biter. Oyunun bitmesi için belirlenen turlar belli sayılardan oluşur yani bir kural vardır. (Örnek: on bir, dokuz, yedi, beş veya üç tur). Her turda oyunun bitmesi için oyunculardan birinin elini bitirmesine ihtiyaç vardır.

Oyunda ister per ile ister çiftler ile el açabilirsiniz. El açmak için 101 sayınız olmalıdır. El açmak için istekanızda bulunan aynı numaralı fakat değişik renklerden oluşan üç ya da dört set (örneğin, kırmızı altı, siyah dört ve bir adet sarı beş) ya da aynı renklerden sıralı sayı seti (örneğin siyah bir, iki, üç) ile el açabilirsiniz. Bir sette en az üç taş olmak zorundadır. Masada açılmış olan taşlara ekleme yapabilmek için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış ve eli açmış olması gerekir. Eğer oyuncu kendinden önceki oyuncunun attığı taşı almış ise o taşı sadece el açarken kullanmak zorundadır aksi halde taş yerine konmalıdır, bu durumdan dolayı oyuncu eksi ceza puanı yemez. Eli açmak için iki seçenek olduğunu söylemiştik bunlardan bir diğeri ise minimum beş çift biriktirmektir. Eğer oyuncu elini ikili taşlarla açmış ise oyuncu bu oyunda bir daha per (yani normal bir set) açamaz fakat diğer oyuncuların açmış oldukları normal setlerini taşlarını ekleyebilir. Eğer masadaki tüm oyuncular aynı oyun içerisinde ikili açarsa bu tur iptal olur ve yeni oyna başlanır. Bu durumdan dolayı hiçbir oyuncu ceza puanı yemez. 101 Okey Plus Oynamak işte bu kadar basittir. 101 Okey Plus Oynamanın tek adresi Okeydeyim platformudur.

Dilerseniz bu bağlantımıza tıklayarak Mobil Okey Siteleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


 Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Kopyalamak Yasak (: